وبلاگ
  • Register

دوربین مدار بسته امروزه کاربرد گسترده ای در حوزه صنعت داشته است. در بسیاری از کارخانجات صنعتی متاسفانه حضور کارگران در خط تولید خطرناک است. در این شرایط دوربین مدار بسته نقش بسزایی را ایفا می نماید و قادر است به جای نیروی انسانی در محل قرار گیرد و نظارت پیوسته بر عملیات کارخانه داشته باشد. به عنوان مثال در مراکز صنعتی، در نیروگاه های اتمی و هسته ای و یا در کارخانه های شیمیایی از دوربین حرارتی و دوربین مدار بسته برای اسکن کردن خط تولید بهره گرفته می شود.

دوربین مدار بسته جایگذین انسان در صنعت است.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته با فناوری سیستم های دیجیتال عمل می کند. این سیستم ها قادرند یک سری از سیگنال ها را به عنوان ورودی دریافت نموده، آن ها را کد کرده و مورد پردازش قرار دهند. همچنین بسته به آنالوگ یا دیجیتال بودن، کار کرد این دوربین ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در واقع دوربین مدار بسته دارای سیستم های تحت شبکه ای است که کار تبدیل سیگنال های آنالوگ به سیستم های دیجیتال و دیکد کردن آن ها و همینطور انتقال دیتا ها به رایانه را بر عهده دارد. وطیفه اصلی در دوربین بر عهده نرم افزارهای IP میباشد که عملیات کنترل کردن را انجام می دهد. این وسیله به طور کلی تحت شبکه و با استفاده از قوی ترین و امن ترین برنامه ها کار می کند.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته نقش بسزایی در کاهش ارتکاب به جرم و وقوع جرایم در جامعه دارد. این وسیله اگر به درستی و طبق وانین در محل نصب شود، می تواند باعث کاهش درصد بالایی از جرایم شود. تحقیقات نشان می دهد با نصب دوربین مدار بسته در فرودگاه ها، 23 درصد از جرایم و در بقیه محل های عمومی 7 درصد از جرایم کاهش یافته اند. همچنین این وسیله کاربرد گسترده ای در راهنمایی و رانندگی دارد و به عنوان یک وسیله نظارتی قوی توانسته از جرایم جنایی و رانندگی تا حد زیادی جلوگیری کند. علاوه بر این ها، نصب دوربین مدار بسته مخفی در بعضی از اماکن مانند جلوی بانک ها و دستگاه های خودپرداز تاثیر بسیار بالایی در کاهش جرایم داشته است.

لنز انواع دوربین مدار بسته از نظر تغییر فاصله کانونی به دو نوع لنز های غیرقابل تغییر یا فیکس (FIX) و لنزهایی با قابلت تغییر یا وریفوکال (verifocal) تقسیم بندی می شود. در نوع دوربین های وریفوکال قابلیت جابجایی زاویه دید دوربین وجود دارد.
وریفوکال بودن لنز دوربین مدار بسته باعث به وجود آمدن تغییرات محسوسی در قیمت آنها شده است.
دوربین های مدار بسته ثابت
به صورت کلی دوربین های ثابت یکی از پرکاربردترین انواع سیستم های مداربسته می باشند. مهمترین دلیل آن هزینه پایین و ثبات بالای این دوربین می باشد. دوربین های مدار بسته ثابت از نظر نوع به صورت زیر تقسیم بندی می گردند:
1-    دوربین های شبکه دام: دوربین های شبکه دام به دوربین هایی به شکل نیم کره که به صورت تخصصی جهت استفاده در مکان های بسته و دارای سقف مثل مکان های تجاری، اداری یا مسکونی طراحی و تهیه شده اند، اطلاق می گردد.
2-    دوربین های شبکه دید در شب: به دوربین هایی اطلاق میشوند که بیشتر در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار میگیرند و استفاده از دوربین مدار بسته دید در شب بنا بر دلایل مختلف در سری دوربین های شبکه مرسوم نیست. با این اوصاف دوربین های مدار بسته با با چنین قابلیت هایی به صورت محدود وکم در نوع شبکه به تولید می رسند.
3-    دوربین های شبکه باکس: به انواع دوربین های شبکه گفته میشود که غالباً در کاربردهای صنعتی ونیمه صنعتی به طور زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.
4-    دوربین های شبکه مینیاتوری یا مخفی: ساخت و تولید دوربین های شبکه در ابعاد کوچک و کاربردهای مختلف همواره با محدودیت های مختلف فنی همراه بوده است و از این رو دوربین های تولید شده شبکه کوچک به نسبت قابل توجهی کمتر از دوربین های انالوگ کوچک در دسترس عموم هستند.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته ترجمه شده واژه انگلیسی Closet Circuit Television می باشد و در لغت به انواعی از دوربین هایی گفته می شود که در یک جای ثابت نصب شده باشند.
برای نام گذاری دوربین های مدار بسته از قاعده و قانون مشخصی استفاده نمیشود و در کل براساس شکل دوربین ها و بعضاً با توجه به اسم شرکت سازنده آنها و گاهاً به صورت اختصاری نامگذاری می گردند.
اولین دوربین مدار بسته ساخته شده در سال 1973 و در شهر نیویورک و در میدان تایمز برای بررسی جرائم نصب گردید که البته توفیق چندانی حاصل نشد. تا اینکه حدود 7 سال بعد دوربین های مدار بسته در اکثر مراکز عمومی کشور آمریکا به علت هزینه پایین استفاده از آنها در مقایسه با پلیس به کار گرفته شدند.
در سال 1942 اولین سیستم دوربین مدار بسته در کشور آلمان جهت مشاهده موشک های پرتاب شده نصب و مورد استفاده قرار گرفت که شرکت معروف آلمانی زیمنس سازنده و مسئول نصب آن بود.

دسترسی سریع

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته ابزاری فوق العاده قدرتمند در نظارت و کنترل است که در اماکن مختلف و برای اهداف کنترلی، پلیسی، نطارتی در تمامی ساعات شبانه روز به کار می رود. این وسیله امروزه به یکی از مهره های اساسی و واجب برای کسب و کارها تبدیل شده است.
مجموعه دوربین مدار بسته در تهران در راستای این اهداف فعالیت دارد و برای شما سطح وسیعی از امنیت را به ارمغان خواهد آورد. پس از مطالعه مجموعه محصولات ما در زمینه دوربین مدار بسته، انواع دوربین ها، آموزش نصب دوربین مخفی و اکسس کنترل با ما تماس بگیرید.

S5 Box

Login

Register